Robert Kania

Robert Kania

Autor tomików poetyckich: spot (Stowarzyszenie Salon Literacki, Warszawa 2014) nominacja w konkursie Złoty Środek Poezji 2015 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku, 39 haiku (Kontekst, Poznań 2015), wołynie i inne wiersze (Anagram, Warszawa 2017) –  ten tomik ukazał się po bułgarsku w przekładzie Łyczezara Seliaszki jako prizivi i drugi stikhotvoreniya (Izdatelstvo Vayan, Sofia 2018), noc amerykańska (issa BOOKS, Warszawa 2021).
Publikował m.in. w biBLiotece, Fabulariach, Przekroju, sZAFie, Tekstualiach, internetowym wydaniu Odry oraz w kilkunastu międzynarodowych magazynach haiku. Członek kapituły Nagrody Poetyckiej im. Ewy Tomaszewskiej oraz redakcji rocznika Ptaki Wędrowne. W latach 2015-2018 Prezes Polskiego Stowarzyszenia Haiku.

.

Cena det. 20 zł plus koszty wysyłki (Paczkomat i Orlen paczka tylko za 5 zł).

 

O poezji Roberta Kani: 

To jest coś zupełnie nowego dla nas. I dlatego warto to przeczytać, bo takich utworów poetyckich – jakby nie było – całkowicie jeszcze nie smakowaliście. Jednak – przyznacie: american dream to jest coś, na co przynajmniej w snach czekacie…
Leszek Żuliński – latarnia-morska.eu

Jestem zachwycona „Nocą amerykańską”. Dziękuję Autorowi za te cudowne podróże (literackie, filmowe, itd.). Każdy wiersz odkrywa nowe ścieżki, którymi możemy podążyć. I wcale niekoniecznie u celu znajdziemy się w Ameryce.
Kinga MłynarskaPrzeczytane. Napisane.

Jest poetą mocno we współczesności obecnym we własny, intertekstualny sposób. Pozornie od świata dystansuje się – w istocie szuka sposobu, by być jak najbliżej niego.
A.W. – „Nowe Książki”

Zawsze stara się pisać bez zbędnych słów. Metaforyzować błyskotliwie i błyskawicznie. Stawia na dużą prędkość przekazu. Woli ekwiwalentyzować emocje niż wyrażać je wprost.
Piotr Wiktor Lorkowski – nowelitery.blogspot.com

Kania ma dar skojarzeń niecodziennych, niepowielanych i na nowo odsłaniających istotę wielu rzeczy.
Leszek Żuliński – latarnia-morska.eu

Właśnie ów minimalizm, estetyczny i formalny, okazuje się niezwykle skutecznym narzędziem kreacji poetyckiej: to głęboko przejmujące, wielowymiarowe, wyrafinowane wiersze, które – pozornie chłodne – budzą emocje.
Izabela Fietkiewicz-Paszek – „Topos”

W odbiorze czytelnika − gdyby to wyrazić metaforą światła i cienia − książka Kani pozostaje finalnie, w moim odczuciu, światłem, tym artystycznym i tym człowieczym światłem pamięci, skierowanej ku wartościom.

Maria Jolanta Piasecka“Nowe Książki”