Antonin Gorczew

Antonin Gorczew

(ur. 11 stycznia 1952 r.) poeta, dziennikarz i tłumacz (język rosyjski i polski). Autor 7 zbiorów wierszy – Pasterz snów (1990), Młyn szczęścia (2000), Galeria 12005), Cierń róży (2007), Bestiariusze (2012) i Kroki na wodzie (2017). Laureat  nagrody za teksty piosenek Iwan Peychev (2017).

Od 20 lat redaktor almanachu literackiego Zlatostruy. Prezes Stowarzyszenia Pisarzy w Szumen.

Wiersze Gorczewa zostały przetłumaczone na język angielski, rosyjski, polski, serbski, albański, turecki, rumuński, ukraiński, niemiecki i słowacki.

Autor hymnu miasta Szumen i jego Honorowy Obywatel.

“Oddech sierpnia” to pierwszy tom wierszy bułgarskiego poety Antonina Gorczewa przetłumaczony na język polski. Utrzymany w klimacie gorącego lata, pełen słońca, dojrzewających owoców, motyli, koników polnych, ważek, mrówek, namiętnych uczuć. Ale niech ta idylliczność obrazów nikogo nie zwiedzie – tam, gdzie jest światło, jest i cień; nostalgia, samotność, refleksja nad upływającym czasem, tęsknota za pięknem i miłością.

Cena det. 20 zł plus koszty wysyłki (Paczkomat i Orlen paczka tylko za 5 zł).

 

Cud przebudzenia radości życia. Cud ludzkiej egzystencji i nadzieja, że ​​coś się wydarzy. Nikt nie wie, jak silny może być i jak słaby może się stać dopóki nie przejdzie przez ogień Losu, w którym towarzyszy człowiekowi i boskiej istocie („Modlitwa”). Dlatego „pięknym oszustwem” osobistego wyboru jest zawsze nasza Golgota w drodze ku górze. I nie ma innego sposobu na uratowanie się przed siłami odśrodkowymi w nas samych, jak tylko poprzez Słowo. To moc dana nam z góry.

(…) W twórczości Antonina Gorczewa porusza wysublimowana wrażliwość, mądrość i piękno wiersza, która – jeśli wierzymy w moc słowa – gwarantuje zatrzymanie Zła i pojawienie się w jego miejsce Dobra, a to oznacza zielone światło dla ludzkiej i uniwersalnej  ewolucji. Antoninie Gorczewie, wyjątkowy poeto pisz dalej w tak błogosławiony sposób!

Rozalia Aleksandrowa